Chameleón pardálí je obľúbeným terárijným zvieraťom, ktorého chovu sa venuje celý rad chovateľov. Medzi jednotlivými druhmi chameleónov vyniká výrazným sfarbením, ktoré sa líši podľa jednotlivých lokalít. Prinášame vám článok, v ktorom sa dozviete základné informácie o jeho chove. Získate tu prehľad o tom, ako zariadiť terárium, čím chameleóna kŕmiť, a ako sa o neho starať, aby bol v dobrej kondícii a dobre prospieval.
Chameleón pardálí: všeobecná charakteristika
Chameleón pardálí (lat. Furcifer pardalis) je fascinujúci jašter patriaci do čeľade chameleónovitých. Samčeky tohto druhu dosahujú dĺžku väčšinou do 50 cm, zatiaľ čo samice sú menšie s priemernou dĺžkou okolo 32-35 cm. Tento endemický druh sa vyskytuje na Madagaskare a jeho okolitých ostrovoch, kde preferuje vlhké nížinné prostredie. Chameleóni pardáli obývajú stromy, kríky, poľnohospodársky obhospodarované plochy i pláže, kde sa im dostáva teplá klíma a hojnosť potravy. V zajatí sa tento druh obvykle dožíva 5 až 7 rokov.
Chameleón pardáli a jeho vzhľad
Čo sa týka vzhľadu, telo chameleóna pardálieho je pokryté šupinkami rôznych veľkostí a jeho sfarbenie sa líši v závislosti od pohlavia a oblasti výskytu. Pohlavný dimorfizmus je u tohto druhu výrazný: samce sú pestrejšie s výskytom červenej, modrej, žltej, zelenej, oranžovej a hnedastej farby, zatiaľ čo samice sú menej nápadné, obvykle hnedé, šedé či ružovkasté s oranžovými prúžkami po bokoch. Dospelí samci sa navyše pýšia dvoma kostenými výrastkami na hornej čeľusti, ktoré sú pokryté zväčšenými šupinami pripomínajúcimi rohy, čo u samíc a mláďat buď úplne chýba, alebo je len slabo vyvinuté. Samce tiež vynikajú splošteným vrchom hlavy a ostnatými šupinkami na hrdelnom a chrbtovom hrebienku, ako aj silnejším koreňom chvosta.
Chameleóni pardáli sa chovajú samostatne. Chov v skupinách av pároch je nevhodný.
Chameleón pardálí: ako má vyzerať terárium a ako ho vybaviť?
Terárium by malo byť dostatočne vysoké, pretože je pre chameleóny prirodzené zdržiavať sa vo vetvách, nie v blízkosti dna ubikácie. Pre jedného samca je vhodné zaobstarať terárium minimálne 50x50x100 cm (dxšxv). Väčší priestor nie je na škodu a tak je vhodné obstaranie ubikácie v rozmere 60x60x120 cm poprípade dopriať chameleónovi aj väčšiu dĺžku terária, napr. 90x50x100 cm. Samice vďaka svojmu menšiemu vzrastu môžu byť v teráriách aspoň 45x45x80 cm.
Častou chybou pri chove chameleónov je nedostatočné odvetranie terária. Malé výrezy v strope nie sú zďaleka dostačujúce. Vzduch sa dostatočne neobmieňa, vubikácii sa následne darí baktériám, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy. Odporúčame mať celý strop z pletiva a ideálne aj značnú časť niektorej zo stien. V prípade, že sa terárium nachádza v miestnosti s dostatočne vysokou izbovou teplotou, je vhodné zvážiť aj obstaranie celosieťovaného terária (tzv. flexárium). Flexárium sa skvele hodí aj počas leta, kedy môže byť chameleón vonku na čerstvom vzduchu as prirodzenými svetelnými podmienkami. Strop z pletiva je dôležitý aj preto, že je vhodné umiestniť osvetlenie mimo terárium pre zaistenie bezpečnosti chovaných zvierat.
Ako podstielka sa odporúčajú prírodné materiály, ako je zmes rašeliny s pieskom alebo hotové substráty. Naopak nevhodné je použitie kôry a lignocelu, ktoré môžu pri požití spôsobiť zdravotné komplikácie. Mnohí chovatelia vrátane nás odporúčajú chovať chameleóny bez substrátu. Chameleóni substrát nevyžadujú, s výnimkou gravidných samíc, ktoré potrebujú naklásť vajcia. V takom prípade ale stačí do terária vložiť box alebo vedro so substrátom, do ktorého samica nakladie znášku vajec.
Vybavenie terária by malo zahŕňať dostatok vhodne silných vetiev a rastlín, ktoré umožnia chameleónovi lezenie. Je možné použiť ako živé (Ficus benjamina, Schefflera arboricola, Epipremnum), tak aj rôzne spravidla závesné umelé rastliny.
Chameleón pardálí: vlhkosť, teplota a osvetlenie v teráriu
Dôležitý je teplotný gradient s dennými teplotami okolo 26-29 ° C vo väčšine terária. Pri dne sú teploty najnižšie okolo 24 °C, naopak najvyššia teplota je pod výhrevnou žiarovkou, kde by mala dosahovať až k 35 °C. Nočné teploty by mali klesnúť k izbovej teplote, približne k 20 °C. Správne teploty a vlhkosť je vhodné strážiť pomocou presných meracích prístrojov.
Vlhkosť vzduchu je potrebné udržiavať v rozmedzí 50-70%. Terárium je nutné mierne rosiť 1-2x denne, ideálne ráno pred rozsvietením osvetlenia a večer po zhasnutí svetiel. nadmernému zvlhčeniu, ktoré by mohlo viesť k respiračným ochoreniam alebo zápalom očí. Osvetlenie je zapnuté zhruba na 12 hodín, napríklad od 7 do 19 hodín Na spínanie a vypínanie osvetlenia v stanovenej časy skvele poslúži spínacie hodiny.
Osvetlenie zaisťuje chameleónom dostatok viditeľného denného svetla, UVB a UVA žiarenia, a tiež optimálne teploty. Na trhu existuje značné množstvo výrobkov, ktoré sú použiteľné na chov chameleónov. Avšak sme pre vás vybrali zlatú strednú cestu, ktorá chameleónom zaistí všetko potrebné, a vy môžete byť v kľude, že majú správne podmienky pre zdravý a spokojný život.
Osvetlenie sa umiestňuje nad terárium na strop z pletiva. Tým je zamedzené, aby chameleón liezol po osvetlení a hrozilo mu tak závažné popálenie.
Odporúčaná kombinácia osvetlenia
- UVB a UVA žiarenie: žiarivka Arcadia PRO T5 UVB Kit 6% 24W
- denné svetlo: svietidlo Arcadia Jungle Dawn LED BAR 15W
- zdroj tepla: reflektorová žiarovka 40W
- reflektor pre inštaláciu výhrevnej žiarovky: GiganTerra Dome Small 14 cm
Príkon výhrevnej žiarovky 40W je iba orientačný. Teploty sa v každom terárium pohybujú rozdielne. Záleží na veľkosti terária, na materiáli, z ktorého je postavené, a na teplote v miestnosti, kde sa terárium nachádza. Spravidla sa ale používajú výhrevné zdroje s príkonom 20-50W. Silnejšie nebývajú potrebné.
Svetlo č. 1 a č. 2, tj. UVB žiarivka a denné LED svietidlo, je možné novo použiť aj v stmievateľnom prevedení s označením LumenIZE. Tento nový rad svetiel je ovládaný cez mobilnú aplikáciu, kde je možné si nastaviť postupné rozsvätenie a zhasínanie svetiel.
- UVB a UVA žiarenie: Arcadia LumenIZE PRO T5 UVB Kit 6% 24W
- denné svetlo: Arcadia LumenIZE Jungle Dawn LED BAR 18W
Pri zdroji UVB žiarenia je nutné si postrážiť odporúčanú minimálnu vzdialenosť od chameleóna. Táto vzdialenosť by nemala byť dlhodobo prekračovaná, aby nedošlo k zdravotným problémom (spáleniny kože, problémy so zrakom atď.). V prípade vyššie odporúčanej žiarivky Arcadia 6% UVB 24W je v prípade umiestnenia nad pletivo odporúčaná minimálna vzdialenosť od chameleóna cca 20-25 cm.
Chameleón pardálí: čím sa živí?
Chameleón pardálí sa živí prevažne hmyzom. Je vhodné podávať kŕmny hmyz zodpovedajúcej veľkosti, ako sú cvrčky, šváby, sarančatá, larvy a dospelí ľudia muchy bránenky (Hermetia illucens) alebo iný hmyz, ktorý nebol chemicky ošetrený. Červy všeobecne nie sú pre chameleóny vhodnou potravou, pretože obsahujú veľa tuku a ich výživová hodnota je veľmi nízka. Na krmivo sa nehodia bežné misky umiestnené na dne, ale volíme rôzne závesné kŕmidlá, ktoré sa umiestnia na vyššom poschodí terária buď na stenu alebo medzi vetvy. Vhodným kŕmidlom je napríklad toto nástenné kŕmidlo špeciálne vyvinuté pre chameleóny.
Mláďatá by sme mali kŕmiť denne a kontrolovať pravidelný prísun potravy. Dospelé chameleóny môžeme kŕmiť aj denne, avšak po menších dávkach, aby nedochádzalo k prekrmovaniu a priberaniu. Jeden deň v týždni je vhodné nekŕmiť. Pri takto početnom kŕmení sa ľahšie dávkujú vitamíno-minerálne doplnky. Niektorí chovatelia kŕmia svojich dospelých jedincov 3-4x týždenne.
Chameleón pardálí: vhodné vitamíny a minerály
Potravu je dôležité obohatiť o vitamíny a minerály. V tomto smere odporúčame neexperimentovať a držať sa plánu od značky Arcadia, ktorej suplementy patria k špičke. Nižšie uvedené dávkovanie vychádza z predpokladu, že je potrava ponúkaná prakticky každý deň.
Vitamíny: Arcadia EarthPro-A
Podávame pri každom kŕmení, ak nie je na rade iný prípravok. Podávanie asi 4-5x týždenne v závislosti od frekvencie kŕmenia.
Vápnik s horčíkom: Arcadia EarthPro Calcium+Mg
Podávame pri každom štvrtom kŕmení, teda zhruba 2x za 10 dní.
Minerálny doplnok s D3: Arcadia ReviliseD3
Podávame pri každom siedmom kŕmení. Zodpovedá početnosti približne 1x za 8 dní.
Raz týždenne je vhodné podávať aj včelí peľ. Ide o superpotravinu, ktorá má vplyv na posilnenie imunity a je plná prospešných látok. Môže byť podávaný spolu s kŕmnym hmyzom, poprípade je možné ho ponúknuť ako krmivo hmyzu, ktorým budeme následne kŕmiť chameleóna. Počas vyzleku starej kože odporúčame dočasne podávať aj doplnok Arcadia EarthPro ShedSupport.
Chameleón pardálí: chov a rozmnožovanie
Tento druh chameleóna je charakteristický silným teritoriálnym správaním. Aj samice sa niekedy prejavujú agresívne, a môžu dokonca samčeky pohrýzť, čo znemožňuje spoločné správanie viacerých exemplárov v jednom teráriu. Odporúča sa preto pre každého jedinca zaobstarať samostatné terárium.
Ide o oviparný druh chameleóna, čo znamená, že kladie vajíčka. Chameleóni sú schopní párenie zhruba od 6 mesiacov. Je vhodné s pripúšťaním zbytočne neponáhľať, avšak občas je to nevyhnutné, aby sa predišlo komplikáciám s prvou neoplodnenou znáškou.
Niekoľko dní pred kladením vajec samice znižujú príjem potravy a hľadajú na zemi vhodné miesto na nakladenie vajec. V zajatí je preto nevyhnutné vytvoriť adekvátne podmienky, čo zahŕňa prípravu kladiska s množstvom substrátu vo výške 20 až 30 cm. Samica zvyčajne kladie medzi 20 a 30 vajcami. Doba inkubácie sa pohybuje medzi 240 až 300 dňami pri optimálnej teplote okolo 25-27 °C. Mláďatá sú od vyliahnutia plne samostatné.
Chameleón pardálí: komunikácia
Chameleóni dávajú prednosť vizuálnej komunikácii. Na začiatku obdobia párenia samčekovia lákajú samičky výraznými kývavými pohybmi. Schopnosť meniť farbu u týchto plazov je spojená aj s vyjadrovaním emócií, ochranou vlastného teritória a komunikáciou so samičkami. K ďalším formám komunikácie patrí napríklad otváranie papule, syčanie, mrskanie chvostom či nafukovanie tela.
Chameleóni nie sú vhodní ako domáci miláčikovia pre bežné maznanie, nosenie, venčenie mimo terárium či hranie. Obvykle nevyhľadávajú kontakt s človekom a manipulácia ako ich bráni do rúk, zdvíhanie a podobne ich môže stresovať. Preto by sa mal kontakt s chameleónom obmedziť len na najnutnejšie situácie.
Autor článku: Adéla Bezděková, David Mužíček