Chov agamy bradatej: Odpovede na najčastejšie otázky

Máte doma agamu bradatú alebo uvažujete o jej zaobstaraní? Potom ste na správnom mieste. V tomto článku vám odpovieme na najčastejšie otázky týkajúce sa chovu agamy bradatej. Odpovede a odporúčania vychádzajú z našich dlhoročných skúseností. Dúfame, že po prečítaní tohto článku budete mať jasnú predstavu o chove týchto krásnych jašterov a že s vami budú žiť svoj život v čo najlepších podmienkach.

CARMEN (1)

Kde je vhodné kúpiť agamu bradatú?

Agamu si zaobstarajte najlepšie od overeného chovateľa s pozitívnymi recenziami. V ideálnom prípade by ste si mali agamu osobne vyzdvihnúť u chovateľa, aby ste videli podmienky chovu, v ktorých bola agama chovaná. S kúpou sa v žiadnom prípade neponáhľajte.

Na čo si dať pozor pri výbere agamy?

Nekupujte mláďatá mladšie ako 2 mesiace. Agamy by mali vážiť aspoň 30 gramov a merať aspoň 22 centimetrov. Mláďa by nemalo mať vyčnievajúce kosti, prepadnuté svaly, zalepené alebo zatvorené oči, nezahojené rany a nemalo by byť celkovo apatické.

Mám si vybrať samicu alebo samca?

Ak si plánujete zaobstarať len jednu agamu, odporúčame samca. Eliminuje sa riziko neoplodnených vajíčok a súvisiacich zdravotných komplikácií. Samci bývajú aktívnejšie a radi sa predvádzajú. Častejšie pobehujú po teráriu, kývajú hlavou a černejú im fúzy, a to aj v prípade, že v blízkosti nie je žiadna iná agama. Pokiaľ ide o plachosť, tá nezávisí od pohlavia, je to individuálny jav.

Ak chcete mať v teráriu viac agám, nepořizujte si viac ako jedného samca. Samci spolu v drvivej väčšine prípadov nevychádzajú. Ideálna je skupina aspoň dvoch samíc a jedného samca. Ak neplánujete mláďatá, zaobstarajte si len samičky. Samičky spolu zvyčajne vychádzajú dobre. V každom prípade odporúčame mať dve teráriá pre prípad, že by ste potrebovali agamy oddeliť. Aj u samic sa v priebehu života môžu vyskytnúť závažnejšie konflikty.

Do akej veľkosti dorastá agama bradatá?

Celková dĺžka agamy sa pohybuje od 44 do 57 cm.  Najbežnejšia veľkosť agamy je 48 až 54 cm. Samci bývajú väčšie a robustnejšie.

Koľko rokov sa dožíva agama bradatá?

Za predpokladu dobrých podmienok sa agamy môžu dožiť 10-16 rokov. Samci zvyčajne žijú dlhšie. Samice môžu mať zdravotné komplikácie súvisiace s kladením vajec a samotné kladenie vajec ich tiež vyčerpáva. Okrem toho môžu niektoré samice trpieť neoplodnenými vajíčkami. Časté kladenie vajec vyčerpáva organizmus samíc a môže viesť k skráteniu ich života.

Ako by malo vyzerať terárium pre agamu bradatú?

Minimálne vnútorné rozmery terária pre jednu agamu sú 100 x 50 x 50 cm, pre dve agamy 120 x 60 x 60 cm, pre tri agamy 140 x 65 x 60 cm. Okrem veľkosti terária je dôležité, aby bolo terárium dostatočne vetrané. Ideálne je mať v teráriu dva vetracie otvory, aby sa zabezpečila správna cirkulácia vzduchu. Horný vetrací otvor by mal zaberať 1/4 až 1/3 stropu alebo môže byť umiestnený na zadnej doske pod stropom. Spodný vetrací otvor by mal byť umiestnený na prednej stene terária alebo na jednej bočnej stene.

Agamy rady šplhajú a odpočinok nad zemou ich upokojuje, preto odporúčame terárium so zadnou stenou s väčšími policami, na ktorých môžu agamy odpočívať. Prípadne terárium vybavte hrubými konármi s drsnou kôrou, po ktorých môžu šplhať.

Terárium pro agamu vousatou

 

Ako vybaviť terárium pre agamu bradatú?

Ako už bolo spomenuté, agamy rady odpočívajú na vyvýšených miestach. Výborne sa na to hodia konáre s drsnou kôrou z listnatých stromov (slivka, hruška, dub atď.), zaujímavé exotické korene, korkové konáre, skaly a iné prírodné materiály. Z umelých dekorácií môžete použiť rôzne skalky, jaskyne a plošiny.

Na dno terária umiestnite piesok, ktorý musí byť čo najmenej prašný, aby nespôsoboval dýchacie problémy. Ideálnou voľbou je bazénový filtračný piesok s frakciou 0,6 - 1,2 mm. Vhodnou alternatívou piesku je napríklad kukuričná podstielka. Ak sa chcete čo najviac priblížiť prírodným podmienkam, odporúčame podstielku Habistat Leopard Gecko.

agama vousatá - kořen lurus

GiganTerra Skalní plošina L 42x18x11 cm článek

 

Ako osvetliť terárium pre agamu bradatú?

V teráriu s agamou bradatou by mali byť 3 zdroje svetla: UVB svetlo, vykurovacie svetlo a denné svetlo.

Ako zdroj denného svetla sú vhodné plnospektrálne žiarivky, výbojky Sunlux Daylight alebo špeciálne širokospektrálne LED žiarivky Arcadia Jungle Dawn Led Bar. Vždy si vyberte čo najdlhšiu žiarivku, aby ste osvetlili čo najväčšiu časť terária.

UVB žiarenie poskytuje kompaktná UVB žiarovka (minimálne 10,0 25 W, ideálne 15,0 25 W), lineárna žiarivka (10 až 14 % UVB) alebo výbojka. Pri týchto svetlách je dôležité dodržať optimálnu vzdialenosť od agam a okrem toho musia byť umiestnené v blízkosti vyhrievacieho svetla (za predpokladu, že sa samy nezahrievajú). Príjem UVB žiarenia a jeho účinok na fyzikálne procesy sa zvyšuje, ak je agama vystavená aj vyššej teplote. V tomto ohľade má výbojka, ktorá okrem UVB žiarenia aj ohrieva, výhodu - je jedným z najkvalitnejších zdrojov.

Ak ste ako zdroj UVB použili kompaktnú alebo lineárnu žiarivku, musíte ako zdroj tepla pridať bodovú výhrevnou ziarovku. Niekedy je jej použitie nevyhnutné aj v prípade výbojok, ak samy o sebe terárium dostatočne nevyhrievajú.

  • ZÁKLADNÁ KOMBINÁCIA VHODNÉHO OSVETLENIA TERÁRIA PRE AGAMU BRADATÚ

Terárium 120 x 60 x 60 cm: plnospektrálna (denná) žiarivka OSRAM BIOLUX 30W 90 CM T8, GIGANTERRA BASKING SPOT LAMP 60W, UVB žiarovka SUNLUX UVB 15.0 25W. Príslušenstvo: žiarivkové svietidlo  30W 90 cm T8 + 3x1 mm prívodný kábel, keramická objímka E27 (2 ks), 2x0,75 mm prívodný kábel(2 ks).

terárium agama vousatá - vhodné osvětlení (2)

Ako dlho svietiť v teráriu agamy bradatej?

Svietime približne 12 hodín denne. V noci nesvietime. Ak chceme mať prirodzenejší režim, v lete môžeme svietiť až 14 hodín a v zimných mesiacoch 10 - 11 hodín.

Akú teplotu by mala mať agama bradatá v teráriu?

Ideálny rozsah teplôt pod vykurovacou žiarovkou je 43 - 48 °C. Najchladnejšie miesto v teráriu by malo mať približne 27 - 28 °C. Teplota vo zvyšku terária by sa mala pohybovať v rozmedzí 30 °C až 34 °C. V noci nechajte teplotu klesnúť na 19 - 22 °C. Agamy potrebujú nočný pokles teploty, aby si ich telo oddýchlo.

Čo znamená, keď agama kývne hlavou?

Kývanie hlavou je pre agamy prirodzené. Vyskytuje sa u samcov aj samíc. Je to spôsob, akým agamy medzi sebou komunikujú. V prípade rýchleho kývania hlavou ide najčastejšie o prejav dominantného správania. Na druhej strane pomalé kývanie naznačuje submisívne správanie, podriadenie sa. Samce bývajú dominantnejšie. Rýchlo kývajú hlavou v prítomnosti iného samca alebo keď sa predvádzajú samici, s ktorou sa chcú páriť. Samice sú zvyčajne submisívne voči samcom. Podriadenosť prejavujú pomalým kývaním a mávaním prednými nohami. Kývanie hlavou sa môže vyskytnúť aj bez prítomnosti inej agamy, napríklad pred chovateľmi alebo keď agama vidí svoj odraz v skle terária.

Čo znamená, keď agama otvorí ústa?

Otváranie úst pomáha agame pri termoregulácii. To však nemusí znamenať, že agame je v teráriu príliš teplo. Odporúčame však merať teplotu. V menej častých prípadoch môže byť otvorená tlama agamy znakom dýchacích problémov, ako sú napríklad zablokované nosné dierky alebo infekcie dýchacích ciest. Okrem toho infekcie sprevádzajú aj ďalšie príznaky - hlasné sipotanie, hlboké dýchanie, roztiahnutý lalok, celková apatia.

Agama otevírá tlamu(2)

Prečo agama sčernela na krku?

Sčernenie laloku najčastejšie súvisí s dominantným správaním, ktoré je zvyčajne sprevádzané kývaním hlavy. Je typické pre samcov v prítomnosti iného samca alebo keď sa samec predvádza samici, o ktorú má záujem. K sčernaniu lalokov môže dôjsť aj v neprítomnosti inej agamy alebo u chorých a apatických agám. 

Prečo agama máva nohou?

Agama bradatá vyjadruje podriadenosť mávaním nohami. Submisívne správanie je častejšie u samíc. Mávanie nohami zvyčajne sprevádza pomalé kývanie hlavou. Mávanie je občas viditeľné aj u mláďat v prvých týždňoch života. Spravidla je to výraz vzrušenia tesne pred výpadom za živým hmyzom.

Prečo agama hrabe v substráte?

Príležitostné zahrabávanie je u agám bežné. Mali by ste byť ostražití, ak je hrabanie intenzívne počas celého dňa, zvyčajne v blízkosti svetla na vyhrievanie. V prípade samíc môže ísť o snahu nakladať vajíčka (oplodnené alebo neoplodnené). Je dôležité zabrániť zadržiavaniu vajíčok a pripraviť agamám miesto na kladenie vajíčok. Spôsob prípravy kladiska je opísaný v tomto článku: Kladisko pre agamu bradatú.

Ďalšou príčinou zahrabávania je často nedostatok svetla v teráriu a nízke teploty. Agamy sa snažia ukryť v chladnom kúte terária alebo pod dekoráciou a prežiť "zlé počasie". Chce sa uložiť do zimného spánku. Zimovanie je pre agamy počas zimného obdobia prirodzené.V ostatných obdobiach sa odporúča vyhnúť sa zimnému spánku. Preto odporúčame skontrolovať teplotu v teráriu (pozrite si časť Akú teplotu by mala mať agamu bradatá v teráriu?) a uistiť sa, že osvetlenie použité v teráriu je správne (pozrite si časť Ako osvetliť terárium pre agamu bradatú?). Na rýchlu kontrolu teplôt sa výborne hodí diaľkový digitálny teplomer.

Prečo je agama málo aktívna, skrýva sa, leží, neje a veľa spí?

Tejto téme sa podrobnejšie venujeme v nasledujúcom článku: Agama bradatá neje a nie je aktívna. Je čas na zimný spánok?

Stručne povedané, najčastejšou príčinou zníženej aktivity agám je nedostatočne osvetlené terárium - bez zdroja denného svetla. V teráriu nesmú chýbať 3 zdroje svetla: výhrevná žiarovka, UVB žiarovka a denné svetlo. Tepelná žiarovka a UVB žiarovka neposkytujú dostatok viditeľného svetla! Podobne ani vonkajšie svetlo z okien nie je dostatočným zdrojom denného svetla! Snažte sa denným svetlom osvetliť takmer celý priestor terária. Vhodnými zdrojmi denného svetla sú žiarivky OSRAM BIOLUX s plným spektrom, výbojka SUNLUX DAYLIGHT a žiarivky ARCADIA LED BAR so širokým spektrom. 

Ak je v teráriu viec agám, môže to byť príčinou toho, že sa agamy vyhýbajú dominantnejšej agame.

Ako často sa agama zbavuje starej kože?

Frekvencia zhadzovania starej kože závisí od rýchlosti rastu agamy. Mláďatá sa prvýkrát zbavujú kože 2 až 3 týždne po vyliahnutí. Agamy nezhodia všetku kožu naraz. Interval zvliekania je približne každé 3 - 4 týždne a postupne sa zvyšuje s vekom. Dospelá agama sa zvlieka len raz alebo dvakrát do roka.

agama vousatá ve svleku

Ako zazimovať agamu bradatú?

Počas zimovania agamy neprijímajú žiadnu potravu. Agamy hibernujú vyprázdnené - nesmie v nich zostať žiadna nestrávená potrava. Agamu prestaňte kŕmiť približne 7 až 10 dní pred zimovaním, aby mala dostatok času na strávenie zvyškov potravy. Vyprázdnenie možno podporiť kúpaním vo vlažnej vode.

Po vyprázdnení agamy začnite postupne skracovať čas osvetlenia a znižovať teplotu v teráriu. To znamená, že napríklad v priebehu týždňa postupne vypneme všetky svetlá. Teplota v teráriu by mala počas dňa klesnúť aspoň na 22 °C. Ak je v miestnosti teplejšie, odporúča sa agamu premiestniť na chladnejšie miesto. Nemusíme zimovať v teráriu, agamu môžeme umiestniť napríklad do plastovej krabice s pieskom. Počas hibernácie by teplota nemala klesnúť pod 13 °C. Približne po 2 až 2,5 mesiacoch zimovania vráťte agamu do terária. Počas nasledujúcich 14 dní postupne zapnite všetky svetlá a zvýšte teplotu. Potom začneme ponúkať potravu.

Podrobné pokyny na zimovanie agám nájdete tu: Zimovanie agamy bradatej.

 Ako dlho agama zimuje?

Zimovanie by malo trvať 2 - 2,5 mesiaca. Minimálna doba zimovania je 1,5 mesiaca. Maximálna doba zimovania je 3 mesiace. Agamy zimujú raz ročne, najlepšie od začiatku decembra do konca februára. 

Musím agamu zazimovať?

Zimovanie agamy nie je nevyhnutné, ale rozhodne sa odporúča. Zimovanie má mnoho výhod a je pre agamy prirodzené. Pomáha im prežiť chladné obdobie, keď je v prírode nedostatok potravy. Zároveň si agamy "dobíjajú baterky" na novú sezónu. Zimovanie má pozitívny vplyv na celkovú kondíciu a dĺžku života. Je tiež dôležité, ak chceme agamy rozmnožovať. Je dôležité poznamenať, že zimujú len dostatočne veľké a zdravé agamy. Ideálne je zimovať agamy staršie ako 10 - 12 mesiacov. V našom chove však bežne zimujeme mladé agamy od veku 5 mesiacov. Dôležitý je skôr zdravotný stav a celková kondícia ako vek. Nezazimujeme choré, zranené alebo inak oslabené agamy. Rovnako sa neodporúča zimovať samice krátko po znáške.

Má se agama rosit?

Neodporúča sa agamy často rosiť alebo všeobecne zvyšovať vlhkosť v teráriu. Stačí raz za niekoľko týždňov (3 - 6 týždňov) pokropiť oblasť okolo úst agamy, aby mala možnosť piť. Počkajte, či sa nezačne olizovať. Ak sa tak stane, pokračujte v rosení. Agamy nepotrebujú rosiť ani počas zvliekania starej kože, naopak, lepšie sa zvliekajú, keď sú suché. Maximálne môžeme terárium raz denne zľahka pokropiť, aby sme dočasne mierne zvýšili vlhkosť. Výnimkou sú mláďatá v prvých 6 týždňoch života, ktoré sa ľahko dehydratujú. Mláďatá rosíme približne 2 až 3-krát týždenne.

 Mala by sa agama kúpať?

Agamy sa prakticky nepotrebujú kúpať. V našom chove kúpeme agamy len vtedy, keď ich potrebujeme umyť od nečistôt (zvyčajne od trusu) alebo keď ich chceme raz za niekoľko mesiacov hydratovať. Kúpele vo vlažnej vode sa tiež občas používajú, ak je potrebné urýchliť vyprázdňovanie. Zvyčajne v prípadoch, keď hrozí zápcha alebo je potrebné agamu vyprázdniť pred hibernáciou.

Ako určiť pohlavie agamy?

Najspoľahlivejším spôsobom je zistiť, či agama má alebo nemá hemipenisy (samčie pohlavné orgány). Agamu položte na stôl tak, aby svetlo z okna prichádzalo zo strany. Ohnite chvost nahor, brucho zostáva na podložke. Prípadný hemipenis je viditeľný zospodu na základni chvosta tesne nad kloakou. Hemipenisy vytvárajú pod kožou dva hrbolčeky.Hľadanie hemipenisov sa môže vykonávať aj pomocou baterky. V tme zasvieťte baterkou cez koreň chvosta. U samcov vidíme dva podlhovasté ružovofialové útvary.

 U dospelých samcov sú femorálne póry (viditeľné najmä u samcov starších ako 2 roky) sekundárnym znakom. Stavba tela a správanie agám môže byť nepresvedčivé.

agama vousata pohlavi samec

agama vousata pohlavi samice

 

Čím sa živí agama bradatá?

Vo voľnej prírode sa agamy bradaté živia rastlinnou potravou a všetkým, čo sa dá uloviť (napr. hmyz, malé stavovce, pavúky atď.) V zajatí sa živia rastlinnou potravou a bežne dostupným kŕmnym hmyzom (cvrčky, šváby). Podrobný zoznam vhodných rastlín na kŕmenie nájdete tu: Rastlinná potrava pre agamy, leguány, korytnačky a iné druhy.

Môžu agamy mláďatá myší?

Myši sú bohatým zdrojom živočíšnych bielkovín a vápnika. Odporúča sa ponúkať ich napríklad samiciam po kladieni vajíčok, aby rýchlo získali silu a živiny. Agamy v zajatí často bojujú s nadváhou a kŕmenie stavovcami môže tento problém ešte zhoršiť.

Ako pije agama?

Agamy nemajú sklon piť z bežných hlbších misiek. Uprednostňujú plytké misky alebo podnosy, do ktorých môžu pohodlne vstúpiť. Prípadne im môžete ponúknuť vodu z rozprašovača alebo kvapkadla. Agamy môžu piť aj počas kúpania. Príliš časté pitie vody vo veľkom množstve však môže byť pre agamu škodlivé. Ich telo nie je stavané na vysoký príjem vody a zaťažovalo by to obličky. Ponúkanie vody raz za niekoľko týždňov je dostatočné. Agamy prijímajú vodu aj z potravy, takže niektoré z nich ani nezaujíma, keď im ponúkneme vodu.

 

Aké vitamíny, vápnik a minerály by som mal podávať svojej agame? Ako často?

Agamy potrebujú na správny vývoj vápnik, ďalšie minerály a v menšej miere aj vitamíny. Pri výbere vápnika sa vyhýbajte tým s pridaným vitamínom D3. Ideálny je čistý vápnik doplnený vápnikom s ďalšími minerálmi Aquamin. Aquamin je v súčasnosti jedným z najkvalitnejších zdrojov vápnika pre plazy. Obsahuje viac ako 70 prospešných minerálov a zároveň sa ľahko vstrebáva.

Dávkovanie: mláďatám do približne 7 mesiacov podávajte 3-krát týždenne čistý vápnik a 3-krát týždenne Aquamin. Starším agamám stačí čistý vápnik 2x týždenne a Aquamin 1x týždenne. V prípade viacnásobného kŕmenia v jeden deň stačí vápnik nasypať len pri jednom kŕmení v daný deň. 

Na trhu je veľa vitamínových zmesí. Líšia sa kvalitou, zložením, chuťou, priľnavosťou k potravinám a samozrejme cenou. Z vitamínov odporúčame Zoomed ReptiviteNekton Multi-rep alebo vitamíny na prírodnej báze Arcadia EarthPro-A

Dávkovanie: vitamíny sa podávajú agamám raz za 7-10 dní.

Do stravy agám odporúčame zaradiť aj včelí peľ. Včelí peľ je veľmi bohatý na živiny, bielkoviny, minerály, aminokyseliny a vitamíny, ktoré sú dôležité pre správny vývoj a zdravie plazov. Má pozitívny vplyv na imunitný systém a celkovú vitalitu agám bradatých. Podporuje regeneráciu, kŕmenie a prispieva k správnemu tráveniu a vyzliekaniu starej kože. Včelí peľ je pre agamy veľmi chutný doplnok potravy. Je obľúbený pre svoju žltú farbu, sladkú chuť a príjemnú kvetinovú vôňu. Viac informácií o včeľom peli si môžete prečítať v článku: Včelí peľ: Výživný doplnok potravy pre plazy.

Ako často sa agama vyprázdňuje?

Frekvencia vyprázdňovania závisí od viacerých faktorov - veku agamy, množstva skonzumovanej potravy, zloženia potravy, úrovne aktivity a príslušného ročného obdobia.

V prvých mesiacoch života (približne do 4 mesiacov) sa mláďatá vyprázdňujú takmer denne. Je to spôsobené tým, že sú kŕmené niekoľkokrát denne a nie sú obmedzované v príjme potravy. S vekom sa frekvencia vyprázdňovania zvyšuje. Dospelé agamy sa vyprázdňujú každé 2 - 4 dni (niekedy však až po 1 - 2 týždňoch, ak majú zníženú aktivitu). Od jari do jesene, keď sú agamy všeobecne aktívnejšie a žravejšie, majú častejšie vyprázdňovanie. Na jeseň, s nástupom chladného počasia, sú agamy lenivejšie a menej jedia, čo vedie k menej častému vyprázdňovaniu. Čím viac rastlinnej potravy agama zje, tým častejšie sa vyprázdňuje. Ak agama odmieta rastlinnú potravu a konzumuje len hmyz, ktorý je tiež okrídlený, môže mať menej časté vyprázdňovanie a dokonca aj zápchu.

Čo robiť, ak má agama zápchu?

Najprv je potrebné zistiť, či ide skutočne o zápchu. Je možné, že interval medzi vyprázdňovaním sa skrátil v dôsledku zníženej aktivity agamy alebo nevhodného výberu zloženia potravy (pozri časť Ako často sa agama vyprázdňuje?). O zápche možno uvažovať, ak je agama aktívna, veľa žerie a nevyprázdňuje sa týždeň alebo dlhšie.

V prípade zápchy odporúčame kúpeľ vo vlažnej vode (34 - 37 °C), ktorá zahreje a rozhýbe črevá. Kúpeľ trvá do 10 min a môže sa opakovať 2 krát denne. Agama môže kúpele používať aj na pitie. Vyhnite sa ponúkaniu ťažšie stráviteľného hmyzu (dospelé saranče, okrídlené šváby, veľké množstvo červov). Namiesto toho ponúknite napríklad ľadový šalát alebo pekinskú kapustu, ktoré majú laxatívne účinky. Do šalátu môžete pridať niekoľko kvapiek rastlinného oleja (olivového, slnečnicového).

Ak tieto odporúčania nepomôžu, navštívte veterinárneho lekára. Vo výnimočných prípadoch nemusí ísť o klasickú zápchu. Agama mohla zjesť veľké množstvo piesku alebo iného substrátu a mala by okamžite navštíviť veterinára. Zvyčajne sa to zistí nahmataním brucha agamy. Na prstoch pri palpácii čriev cítime "škrabanie piesku" v tvare podlhovastého valca na ľavej strane brucha. V prípade stolice nahmatáme len stvrdnuté črevá na ľavej strane brucha.

Čo robiť, ak má agama hnačku?

Riešením hnačky u agamy je obmedziť vodnaté potraviny (ľadový šalát, pekinská kapusta, uhorka, melón atď.). Ak obmedzenie nezaberie, odporúčame navštíviť veterinárneho lekára a nechať si odobrať vzorku stolice. Agama môže mať vnútorné parazity alebo môže ísť o iný prejav ochorenia.

Je vhodné zastrihávať agamám pazúry?

Agamám sa zvyčajne nestrihajú pazúry. Prirodzene si ich brúsia o dekorácie - konáre, kamene atď. Jaštery potrebujú ostré pazúry na šplhanie. Ak je agama chovaná v nevhodných podmienkach (malý priestor, nedostatok dekorácií, nevhodný substrát), pazúriky môžu zarásť a skrútiť sa, čo môže viesť k deformácii prstov.