Pagekón riasnatý je obľúbené teráriové zviera, ktoré chová mnoho chovateľov. Tu je článok, ktorý vám poskytne základné informácie o jeho chove. Získate prehľad o tom, ako si zriadiť terárium, čím ho kŕmiť a ako sa o neho starať, aby bol v dobrej kondícii a dobre sa mu darilo.
Pagekón riasnatý: všeobecná charakteristika
Pagekón riasnatý (Rhacodactylus ciliatus) patrí do čeľade gekónovitých a stáva sa celkom jedinečným z hľadiska morfológie a sfarbenia. Je to malý jašter, ktorý obýva lesy Novej Kaledónie a ostrovčeky Grande Terre a Île des Pins. Prvýkrát bol opísaný v roku 1866. Až do roku 1994, keď bola znovu objavený, sa považoval za vyhynutý. Je to stromový gekón s nočnou aktivitou. Jeho priemerná dĺžka života je viac ako 10 rokov.
Pagekón riasnatý a jeho vzhľad
Pagekón je menší, zavalitý gekón s väčším telom a tenkým chvostom. Dorastá do dĺžky 18 cm a jeho telo je dlhé 100-124 mm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 30-35 g. Najčastejšie sa stretávame s jedincami s hrdzavým sfarbením. Niektoré môžu byť tiež zelenkavé, bledožlté alebo sfarbené do hnedých až sivých odtieňov. Koža nie je zvyčajne jednofarebná, na tele sa vyskytujú škvrny, nepravidelné pruhy alebo bodky.
Hlava je masívnejšia a zreteľne oddelená od tela. Má štvorhranný tvar a je mierne predĺžená, špicatá smerom k nosu. Na temene je viditeľný zvyšok parietálneho oka. Uši sú malé otvory umiestnené po stranách hlavy. Nad vyčnievajúcimi očami sú dva rady zväčšených šupín pripomínajúcich mihalnice. Tie sa jemne tiahnu pozdĺž hlavy cez chrbát až k základni chvosta.
Telo je pretiahnuté, mierne sploštené a chvost je kratší. Končatiny sú päťprsté. Tieto plazy majú na prstoch prísavné lamely, ktoré im umožňujú šplhať po hladkých povrchoch, a môžu tiež liezť aj po stropoch. Na zadných končatinách je v kolennom kĺbe kožný lem, ktorý zabezpečuje ľahké kĺzanie pri skokoch. Chvost je rovnako silný po celej dĺžke a na jeho konci je prísavná lišta. Má schopnosť autotomie, ale regenerát už nerastie. Preto po zhodení zostáva gekónovi malý pahýľ.
Ako už bolo spomenuté, sú to plazy s aktivitou za súmraku, preto majú oči so zornicou podobnou vertikálnej štrbine, ktorá sa môže zužovať alebo rozširovať v závislosti od množstva dopadajúceho svetla. Dúhovka je oranžovohnedá a očné viečka chýbajú, preto možno vidieť gekóna, ako si čistí oči jazykom.
Gekóny vnímajú rôzne vône a pachy nielen cez nozdry, ale aj cez takzvaný Jacobsonov orgán. Pozorovania jedincov chovaných v zajatí ukázali, že používajú oba orgány s malým rozdielom v tom, že pri hľadaní potravy používajú najmä nozdry a pri rozpoznávaní pohlavia iných jedincov alebo pri hľadaní vhodného miesta na umiestnenie vajíčok uprednostňujú jazyk.
Pagekón riasnatý: ako má vyzerať terárium a ako ho vybaviť?
Pagekón je stromový druh, čo znamená, že žije na stromoch alebo kríkoch. Preto by terárium malo byť orientované na výšku. Minimálne vnútorné rozmery terária pre jedného jedinca sú 40 x 40 x 60 cm ( dĺžka, šírka, výška). Pre skupinu odporúčame priestor s minimálnymi rozmermi 50 x 50 x 100 cm. Čím viac priestoru však svojim pagékonom poskytnete, tým budú spokojnejší.
Z našej ponuky odporúčame pre jedného jedinca Terárium zostaviteľné PVC 42x42x66 cm a pre skupinu Terárium zostaviteľné PVC 45x45x80 cm alebo Terárium zostaviteľné PVC 50x50x100cm.
Kľúčovým aspektom je aj vhodné a efektívne zariadenie a vybavenie priestoru terária. Dôležité sú dobre zvolené vertikále orientované konáre, korkové a bambusové dekorácie. Gekóny ich budú používať na šplhanie v rôznych výškach a vzdialenostiach od zdroja vykurovania. Korkové rúry a závesné kokosové úkryty poslúžia ako úkryty nielen na odpočinok, ale aj ako únikový priestor pri chove skupiny viacerých jedincov. Ako prírodné konáre sa odporúčajú napríklad dubové, brezové a vŕbové konáre. Ovocné konáre nie sú veľmi vhodné, pretože môžu znečistiť lamely na prstoch gekónov. Vhodné sú aj bambusové tyče. Z umelých dekorácií sú vhodné najmä umelé rastliny, ktoré sa dajú zavesiť na stenu terária. Skvelou voľbou sú aj pozadia na stenu terária z umelých rastlín, pretože poskytujú veľa úkrytov a zároveň zdobia každé terárium.
V teráriu nesmieme zabudnúť ani na misku na vodu a jedlo. Ideálne pre pagekony sú nástěnné misky, ktoré je možné pripevniť na stenu terária pomocou prísaviek alebo magnetov.
Pagekón riasnatý: vlhkosť, teplota a osvetlenie v teráriu
Správna vlhkosť zaisťuje dobré odlupovanie starej kože gekonov. Mláďatá potrebujú vyššiu vlhkosť, ale nesmieme to podceňovať ani u dospelých. Nedostatočná vlhkosť môže spôsobiť problémy s vysychaním kože, najmä v oblasti prstov. Vlhkosť by mala byť okolo 75 % cez deň a 85 % v noci.
Vetranie terária je rovnako dôležité, aby sa zabránilo vzniku plesní a húb, ale zároveň nesmú byť zvieratá vystavené prievanu . Odporúča sa umiestniť vetracie otvory do stropu a spodnej časti terária, aby sa umožnila prirodzená výmena vzduchu.
Osvetlenie a vykurovanie by sa malo zvoliť podľa prirodzeného prostredia chovaného druhu. Pagekóny sú ektotermné, t. j. studenokrvné živočíchy, ktoré sú závislé od teploty svojho okolia. Tvrdenia v niektorých zdrojoch, že nie je potrebné osvetľovať terárium počas dňa, nie sú úplne pravdivé.
Pagekón je jašterica so súmračnou a nočnou aktivitou. Menšie a drobnejšie druhy týchto gekónov cez deň odpočívajú, ale prijímajú UVB žiarenie. Nedostatok UVB spôsobuje rachitídu, nezvratné zmeny a zdravotné komplikácie. Ako vhodný zdroj UVB možno odporučiť lineárnu žiarivku Arcadia PRO T5 UVB Kit 8W 2,4 % Arboreal. V prípade terária s celoplošným sieťovým stropom je optimálne umiestniť UVB svetlo nad strop mimo terária. Tým sa gekónom zabezpečí osvetlenie vo väčšine oblastí, v ktorých sa nachádzajú.
Okrem toho by sa pridať aj vyhrievacia žiarovka, aby zvieratá mali vhodnú teplotu. Spravidla stačí 25-40W žiarovka (napr. GiganTerra Basking Spot Lamp 25W, GiganTerra Basking Spot Lamp 40W) v závislosti od veľkosti terária a teploty v miestnosti. Počas dňa by mala teplota v teráriu dosahovať 24-28 °C. Nočný pokles teploty by sa mal pohybovať v rozmedzí 22-24 °C. Na monitorovanie teploty a vlhkosti v teráriu odporúčame zaobstarať si teráriový teplomer/vlhkomer.
Pagekón riasnatý: čím sa živí?
V prípade gekóna sa často stretávame s pojmom "bylinožravý gekón". Je to preto, že na rozdiel od väčšiny ostatných gekónov ich strava obsahuje vyšší podiel rastlinnej potravy. Živia sa najmä plodmi a kvetmi stromov (napr. fikusov). Strava pagekónov obsahuje aj živočíšne zložky. Vo svojom prirodzenom prostredí sa živia bezstavovcami, mladými hlodavcami, a keď majú príležitosť, aj čerstvo vyliahnutými vtákmi.
Pri chove gekónov v zajatí je dôležité zabezpečiť vyvážený pomer potravy a živín, pretože najmä menšie a drobné druhy majú tendenciu tučnieť.
Ovocie
Pagekóny sa často živia zrelými banánmi. Pagekóny sa môžu kŕmiť aj hroznom, malinami, hruškami, melónom, jablkami, ananásom alebo zrelým mangom. Ovocie rozmixujte do kaše. Do stravy pridávajte vitamíny a minerálne látky.
Kaše sa môžu ponúkať aj sušené, ktoré sa jednoducho rozmieša vo vode. Nespornou výhodou instantných kaší je podiel hmyzích zložiek, včelieho peľu, vitamínovo-minerálnych látok a ďalších prospešných zložiek. Na dosiahnutie čo najpestrejšej stravy stačí príležitostne ponúknuť s kašou aj živý hmyz a ovocie. Môžeme odporučiť instantné kaše od kvalitných výrobcov, ako sú Dr. Rhaco , Gecko Nutrition, Pangea, Arcadia alebo Nekton. Kompletnú ponuku instantných kaší si môžete pozrieť tu.
Hmyz
Pagekóny kŕmime aj hmyzom. Ide o rôzne druhy cvrčkov, lariev múčnych červov, švábov alebo chyteného hmyzu bez chemického ošetrenia. Okrem toho sú to pavúkovce, mnohonôžky, stonožky, domáce muchy a sarančata. Jednodňovými myšími mláďatami by sa mali kŕmiť len dospelé jedince menších druhov, a to len príležitostne (v období kladenia vajíčok).
Ako často by som mal kŕmiť pagekón?
Mláďatá kŕmime denne až do veku štyroch mesiacov. Od tretieho dňa po vyliahnutí môžeme mláďatá kŕmiť drobným hmyzom (napríklad malými ovocnými muškami, malými cvrčkami alebo nymfami švábov). Dospelé jedince sa kŕmia raz za dva až tri dni.
Pagekón riasnatý: vhodné vitamíny a minerály
Stravu obhoacujeme minerálmi a vitamínmi, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu jašterice. Vhodnými produktmi sú napríklad vitamínovo-minerálny prípravok na prírodnej báze Arcadia EarthPro-A v kombinácii s bioaktívnym vápnikom s minerálmi Aquamin. Počas obdobia zbavovaní starej kože môžeme podávať prípravok pre plazy Arcadia EarthPro ShedSupport.
Pagekón riasnatý: rozmnožovanie a reprodukcia
Pagekón riasnatý sa odporúča chovať v skupinách, jeden samec a 3-4 samice. Chov dvoch samcov nie je vhodný. Tento počet ovplyvňuje aj počet oplodnených vajíčok. V tomto počte si samice môžu lepšie oddýchnuť od sexuálnych aktivít samca. Odporúča sa nechať zvieratá po ukončení znášky odpočívať. Zvyčajne je to od novembra do konca februára po dobu 8 týždňov, keď teplota v teráriu klesne na 17 - 20 °C.
Autor: Adéla Bezděková